حامی‌مالی
دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تصمیمات مالی شما، آینده تان را می سازد

شما در طول زندگی باید تصمیمات مالی زیادی اتخاذ کنید و این تصمیمات روی آینده شما و اعضای خانواده تان تاثیر می گذارید و این تاثیر گذاری می تواند مدتها و حتی تا ۱۰ سال آینده نیز زندگی شما را دچار تغییر و تحول نماید، حالا این تغییر و تحول در جهت پیشرفت شما باشد یا پس رفت، رابطه مستقیم با تصمیمات مالی شما دارد.

لذا قرار است نکاتی را در ادامه به شما بگوییم، تا در تصمیمات مالی بهتری بگیرید:

۱. هنوز حساب دخل و خرجتان را به دست نگرفته ايد

براي حساب کتاب کردن امروز و فردا مي کنيد؟ حالا وقتش رسيده است که دخل و خرج تان را توي مشت بگيريد.

جنبه ي قشنگ حساب کتاب کردن در اين است که نه تنها حواستان به خرج و برج تان هست، بلکه مي دانيد براي خريدن چه چيزهايي پول کافي داريد. تا حالا برايتان پيش آمده است که چشمتان به يکي از اين بستني فروشي هاي سر خيابان بيفتند که بستني اسکوپي خوشمزه مي فروشند؟ بعد با خودتان فکر کنيد: «مي دوني چيه، نمي دونم اين بستني رو بخرم يا نه، شايد ديگه خيلي دارم ولخرجي مي کنم.»

وقتي حساب کتاب هزينه ها را داشته باشيد ديگر خبري از اين شک و شبهه ها براي خريدن و نخريدن وجود ندارد. با در دست داشتن سرنخ پولتان دقيقا مي دانيد که چقدر خرج کنيد و حال جيب تان همچنان خوب باقي خواهد ماند.

با ديدن فوايد بلندمدت حساب و کتاب مالي چشم هايتان گرد خواهند شد. به اين فکر کنيد که با اين کار چقدر پول مي توانيد پس انداز کنيد، به چه اهداف مالي مي توانيد دست پيدا کنيد و با چه صلح و آرامشي در کنار همسرتان بنشينيد و با هم تصميمات مالي بگيريد. به نظر من که ارزشش را دارد!

۲. بدهي کارت اعتباري (خريد هاي نسيه) خود را هر ماه صاف نمي کنيد

بدهي موجود در (ليست بقال و قصاب) کارت هاي اعتباري مي تواند خيلي زود روي هم تلنبار شود و بيچاره تان کند. اگر عادت نداريد سر ماه بدهي (خريد هاي نسيه) کارت اعتباري خود را پرداخت کنيد، از امروز شروع کنيد. استفاده ي هميشگي از (امکان نسيه خريد کردن) اين کارت هاي اعتباري ممکن است باعث شود که به جاي خرج کردن پول تان در جاهاي ضروري مثل خريدن يا اجاره ي خانه، در جاهاي غيرضروري پول خرج کنيد.

يادآوري مي کنم که حساب و کتاب کردن و کنترل خرج و برج به شما کمک مي کند تا افسار (اين نسيه ها) کارت هاي اعتباري را در دست بگيريد.

۳. چشم بسته محصولات پولي و مالي مي خريد

زني را مي شناسم که سالانه بالاي ۱۰ ميليون تومان خرج انواع و اقسام بيمه ها و شهريه ها مي کند و خودش حتي خبر ندارد! فکر مي کنيد چنين چيزي ممکن نيست براي شما اتفاق بيفتد؟

وقتي مشاور بيمه به شما بيمه ي عمر مي فروشد يا مشاور مالي در مورد قرارداد يک وام با شما صحبت مي کند، قبل از امضا کردن، اول از همه اطمينان حاصل کنيد که به اندازه ي کافي از قرارداد بيمه و وام سر در مي آوريد.

۴. پس انداز کافي براي روز مبادا نداريد

پس انداز کردن از شما در مقابل رخدادهاي پيش بيني نشده محافظت مي کند. هر آدمي در زندگي روزهاي تنگ دستي خواهد داشت. اين پس انداز چه يک ميليون تومان باشد چه ده ميليون تومان، بالاخره در روزگار تنگ دستي گره اي از کارتان خواهد گشود.

به نظر من هشت ماه در سال را صرف پس انداز کردن کنيد و هر وقت از اين پس انداز براي امور ضروري استفاده کرديد، دوباره از نو شروع کنيد و پس انداز کردن را در اولويت اهداف مالي خود قرار دهيد. اگر اجازه دهيد که پس اندازتان ته بکشد، يک روز خواهد آمد که بدجور دست تان زير ساطور بدهي ها خواهد ماند.

۵. جيب خالي، پز عالي

اين روزها داشتن ماشين مدل بالا دغدغه ي خيلي از آدم ها است. افتادن در چاه چشم و هم چشمي مثل گودالي است که به اين سادگي پر نمي شود. اگر جيب تان خالي است اما به خريد نقد يا قسطي ماشين فکر مي کنيد، عاجزانه خواهش مي کنم: دست نگه داريد.

خريدن ماشين در اين شرايط، تبعات پيچيده اي به دنبال دارد. ممکن است ضربه ي مالي بخوريد و خريد آن ماشين کذايي بدجوري برايتان گران تمام شود. حتي ممکن است پس انداز دوران بازنشستگي خود را الکي الکي دود کنيد و به هوا بفرستيد، بدون اينکه حتي خودتان آگاه باشيد.

۶. با کله شقي از گرفتن مشاور مالي سرباز مي زنيد

اگر در زمينه ي امور مالي حرفه اي نيستيد يا با علوم اقتصادي آشنايي نداريد، احتمال اينکه بيراهه برويد زياد است. اين حرف من به اين معنا نيست که هيچ کس نمي تواند بدون اشتباه پيش برود اما ممکن است طي ده سال آينده، در نهايت از تصميماتي که امروز در خريد و فروش سهام خود گرفته ايد، پشيمان شويد و وقتي به عقب نگاه کنيد، بفهميد که يک عالمه پول بي زبان را مفت از دست داده ايد. سرمايه گذاري روي يادگرفتن اصول اوليه ي اقتصادي، حداقل از طريق مراجعه به يک مشاور مالي، کار هوشمندانه اي است.

با مراجعه به مشاوران مالي مي توانيد تا حد زيادي، در وقت و پول خود صرفه جويي کنيد و اطمينان حاصل کنيد که استراتژي سرمايه گذاري شما در موقعيت فعلي کارآمد است. انواع و اقسام اين مشاوران مالي وجود دارند، بنابراين درست و حسابي بگرديد تا بفهميد کدام يک به درد شما مي خورند.

۷. استفاده از بيمه را ناديده مي گيريد

اگر زبانم لال، قرار باشد همين الان به ديار باقي بشتابيد، رفاه مالي خانواده تان بعد از شما تامين خواهد بود؟ اگر پاسختان منفي است، به نظر من به بيمه ي عمر نياز داريد.

و البته، منظورم از گفتن بيمه ي عمر اين بود که فقط مثالي زده باشم. به جز بيمه ي عمر چندين مدل بيمه ي ديگر وجود دارد که بايد مد نظر قرار دهيد: بيمه ي از کار افتادگي، بيمه ي خدمات پزشکي و مراقبت براي افراد بالاي ۶۰ سال و يا حتي استفاده ي همزمان از چند مدلِ بيمه اي در کنار هم.

بيمه از شما در مقابل مسائل مالي غيرمترقبه اي حمايت مي کند که با اتکا به پس انداز خود نمي توانيد از پس پرداخت آن بربياييد. پس هرگز از بيمه چشم پوشي نکنيد.

۸. پس انداز کردن براي دوران باز نشستگي را پشت گوش مي اندازيد

پس انداز کردن براي دوران بازنشستگي بسيار مهم است. اگر فکر مي کنيد هنوز پير نشده ايد يا اصلا پيري به سراغ شما نخواهد آمد سخت در اشتباهيد! همه ي ما روزي پير و ناتوان مي شويم و ديگر توانايي کار کردن نخواهيم داشت. به علاوه، انواع و اقسام بيماري ها به سراغ مان مي آيند که براي درمان آنها بايد پول داشته باشيم. اين روزها نمي توان روي کمک هاي دولتي خيلي حساب باز کرد. پس خودتان بايد دست به کار شويد و براي دوران بازنشستگي پس انداز کنيد.

۹. اهداف مالي شما و همسرتان همسو نيستند

اگر نيت کرده ايد که کلا سرمايه و دار و ندار خود را به باد بدهيد، سعي کنيد اهداف مالي ناهمسو و جداگانه اي از همسرتان داشته باشيد! وقتي آدم ازدواج مي کند، قرار است در کنار شريک زندگي اش در يک جاده و پا به پاي او حرکت کند تا زماني که مرگ آنها را از هم جدا کند. اگر هنوز با همسرتان بر سر اهداف مالي خود به توافق نرسيده ايد، بنشينيد و در موردش با هم حرف بزنيد، تفاوت هاي هم را بشناسيد، سبک و سنگين کنيد و به جمع بندي برسيد. در نهايت خواهيد ديد که ارزشش را دارد.

۱۰. به جاي اينکه بودجه ي شما خرج و مخارج را بگرداند، خرج و مخارج بودجه ي شما را مي گردانند

قبض موبايل تان هر ماه سر به فلک مي کشد؟ براي اين سرويس هاي بيخود و مسخره ي سرويس دهنده هاي تلفن همراه پول خرج مي کنيد؟ فيلم و سريال دانلود مي کنيد و هر ماه پوست ترافيک اينترنت خود را مي کنيد؟ يک عالمه آهنگ دانلود مي کنيد که خيلي ها را بيشتر از يک بار گوش نمي دهيد؟

از اين مدل سوالات از خود بپرسيد، سوالات خوبي هستند چون به هزينه هايي اشاره دارند که هر روز و هر ماه جلو رويتان سبز مي شوند. بعضي از اين مدل هزينه ها در مدت يک ماه خيلي روي دست تان خرج نمي گذارند اما در بلندمدت مي توانند اثرات زيان باري داشته باشند. دنبال راه هايي باشيد که اين مدل هزينه ها را کاهش دهيد و فقط تصور کنيد با پس انداز اين پول طي ۱۰ سال و سرمايه گذاري آن در جاي ديگري چقدر پول مي توان به جيب زد؟ احتمالا خيلي بيشتر از آنچه فکرش را بکنيد.

دنبال گرفتن تصميمات مالي اي باشيد که آينده ي روشني داشته باشند. حتي به کار بستن يکي دو تا از اين توصيه ها مي تواند تغييرات چشمگيري در زندگي شما ايجاد کند. حالا در قدم بعدي، کداميک از اين توصيه ها را به کار خواهيد بست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.