حامی‌مالی
دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

سبد سهام را بیشتر بشناسیم

در روش سرمایه گذاری سبد سهام، اشخاص تنها در سهام یک شرکت سرمایه گذاری نمی کنند بلکه چندین سهام را برای سرمایه گذاری در نظر می گیرند تا با کاهش ریسک به سود برسند.

با انتخاب چندین سهام و سرمایه گذاری روی آنها، می توانیم کنترل و نظارت بیشتری روی ریسک سهام های خریداری شده، اعمال نمود.

نکته اینجاست که افت یک سهام نمی تواند شما را دچار ضرر و زیان کند چراکه ممکن است افزایش سهام دیگر آن جبران کند و یا حتی در نهایت سوددهی مناسبی داشته باشد. در واقع با تشکیل سبدی از سهام های مختلف ریسک خود را به حداقل می رسانیم.

 

تشکيل يک سبد سهام

ساخت سبد سهام فرآيندي به شدت شخصي است و به خودشناسي زيادي نياز دارد.

اينکه سبدتان را چگونه شکل مي دهيد، به عوامل بسياري از جمله درآمد فعلي تان، نگرش شما نسبت به ريسک و اينکه آن پول را براي چه سن و چه زماني لازم داريد، بستگي دارد. اما ابتدا بايد کليت مسئله ي سبد را درک کنيد و بدانيد که با ايجاد سبد به چه چيزي مي خواهيد دست پيدا کنيد.

ابتدا اهداف و افق زماني را تعيين کنيد

پيش از آغاز سرمايه گذاري، بايد بر اساس اينکه چه کسي هستيد و چرا مي خواهيد سرمايه گذاري کنيد، استراتژي مشخصي ايجاد کنيد.

داشتن ايده اي روشن از اهداف مالي تان و اينکه آماده ي چه مقدار ريسک هستيد، شانس موفقيت تان را تا حد زيادي افزايش مي دهد.

پس پيش از آنکه سهمي بخريد، اين سؤالات را از خودتان بپرسيد:

سابقه ي ريسک و پاداش من چگونه است؟

مسلما در طرح ريزيِ استراتژي سرمايه گذاري ، مهم ترين قدم درک نگرش تان نسبت به مسئله ي ريسک و پاداش است. شايد آن دورنمايي که از عملکرد فوق العاده در بحث سرمايه گذاري در ذهن داريد براي تان جذاب باشد، اما براي دستيابي به آن، تا چه اندازه ريسک مي کنيد؟

پول را به چه منظور و چه اندازه اي مي خواهم؟

رويکرد روشني نسبت به دليل سرمايه گذاري تان داشته باشيد. شايد مي خواهيد پس اندازي داشته باشيد و در نهايت خانه دار شويد. شايد مي خواهيد براي دوران بازنشستگي پس انداز کنيد. شايد هم اصلا به دنبال امنيت مالي هستيد تا اگر زماني شرايط زندگي پيچيده شد، بتوانيد از پس مشکلات برآييد.

هدف تان هر چه که هست، ابتدا ببينيد چه مقدار پول نياز خواهيد داشت و چه زماني آن را مي خواهيد. اهداف تان را به چارچوب هاي زمانيِ کوتاه مدت (۱ تا ۳ ساله)، ميان مدت (۳ تا ۵ ساله) و بلندمدت (بيش از ۵ سال) تقسيم کنيد. مثلا اگر براي ده سال آينده به اين پول نيازي نداريد، مي توانيد در استراتژي سرمايه گذاري تان قوي تر و ريسک پذيرتر عمل کنيد. اما اگر پول تان را تا دو سال آينده احتياج داشته باشيد، شرايط فرق مي کند.

شرايط مالي من چگونه است؟

درباره ي اينکه چه مقدار پول مي توانيد براي سرمايه گذاري کنار بگذاريد و انتظار داريد در آينده چقدر پول به دست بياوريد، واقع بين باشيد. شايد فکر مي کنيد که خوب مي شود اگر طي پنج سال آينده حقوق تان هشت رقمي شود، اما آيا واقعا چنين اتفاقي خواهد افتاد؟ نبايد بيش از آنچه واقعا از پسش برمي آييد پس انداز بکنيد. اگر چنين رويه اي را پيش بگيريد، پيش از آنکه زمانش فرا برسد، در سبد سهام خودتان غرق شده ايد! برعکس، اگر مثلا انتظار داريد که پول زيادي به ارث ببريد، مي توانيد هنگام تصميم گيري در مورد بزرگيِ سرمايه گذاري تان، آن را هم با احتياط در محاسبات تان لحاظ کنيد.

چند ساله هستم؟

موقع تصميم گيري درباره ي چگونگي سرمايه گذاري، مرحله اي از زندگي که در آن هستيد، عامل مهمي به شمار مي رود. در کل هر قدر جوان تر باشيد، مي توانيد در سرمايه گذاري هايتان ريسک بيشتري انجام دهيد. حقيقت اين است که بازارها مدام در حرکتي دايره وار هستند، بازارهاي سهام پايين مي آيند و بالا مي روند و گاهي اوقات اين وضعيت براي چندين سال ثابت مي ماند. بنابراين اگر در شُرفِ بازنشستگي هستيد، نمي توانيد در آخرين چرخه ي اقتصادي تان به عنوان سرمايه گذار با رکود مواجه شويد. اما جوان ها مي توانند بلندمدت تر فکر کنند. سرمايه گذارهاي جوان تر مي توانند با بالا و پايين رفتن هاي بيشتري در بازارها مواجه شوند.

برنامه هاي شخصي من چه هستند؟

در مورد اينکه چگونه تغييري در شرايط ، اولويت ها و توانايي تان دستيابي به اهداف تان را تغيير خواهد داد، رويکرد واضحي داشته باشيد. مثلا اگر در نظر داريد بچه دار شويد، ممکن است بخواهيد تا براي تحصيلات فرزند تان شروع به سرمايه گذاري کنيد. اما متوجه شويد که بخش اعظم درآمدتان به هزينه هاي مربوط به خانه ي بزرگتر و نگهداري از بچه اختصاص يافته و شما پول بسيار کمي براي اين سرمايه گذاري داريد. اگر هم مي خواهيد طلاق بگيريد، بسته به اينکه چه توافقي با همسرتان کرده باشيد، متوجه مي شويد که هزينه ها و درآمدتان بالا يا پايين مي روند.

رابطه ي نوع سبد با ريسک

ريسک، مفهومي اساسي در سرمايه گذاري است و به امکانِ از دست دادن بخش يا حتي کلِ سرمايه ي اوليه تان اشاره دارد و نوع آن با توجه به کلاس هاي دارايي، حوزه هايي که در آنها سهام داريد، اندازه ي شرکت و شرايط بازار، متفاوت است.

سهام بسيار فرّاري که ريسک بالايي در سقوط ارزش دارد، معمولا از شانس بيشتري هم در بالا رفتن ارزش برخوردار است. سهام بسيار ثابتي که ريسک کمتري براي سقوط ارزش آن را تهديد مي کند، شانس کمتري براي رشد احتمالي دارد.

سبدهاي سهام مي توانند با توجه به ميزان ريسک و همين طور ماهيت پاداش هاي بالقوه شان دسته بندي شوند. در ادامه انواع معمول سبدها را مي بينيد:

سبد رشدي

اگر مي خواهيد ارزش سرمايه گذاري تان سريع رشد کند، آنچه به اصطلاح «سبد رشدي» ناميده مي شود، بهترين انتخاب براي شماست، اما براي دستيابي به اين امر، بايد آماده ي مواجهه با ريسک سقوط ارزش آن باشيد. بخش بيشترِ اين سبد، سهام با ريسک بالاست، مثل سهام شرکت هايي که سرمايه ي کمي دارند. بنابراين از شانس بيشتري هم براي افزايش ارزش هاي فوق العاده زياد برخوردارند.

سبد درآمدي

در مقابل، سبد درآمدي براي ريسک بسيار پايين طراحي شده است. اگر بيشتر علاقه داريد که درآمد ثابتي از سرمايه گذاري تان داشته باشيد و چندان دنبال رشد آن نيستيد و نمي خواهيد ارزشش را از دست بدهد، اين انتخاب مناسبي براي شماست. اين سبد، عمدتا از شرکت هاي بسيار باثباتي تشکيل شده است که قيمت سهام شان خيلي آهسته رشد مي کند، اما بعيد است که ارزش شان کاهش يابد. ضمن اينکه سود سهام را به طور منظم و سر موقع پرداخت مي کنند.

سبد محافظه کارانه

سبد رشد محافظه کارانه که در اين نمونه چگونگي ساخت آن را به شما نشان خواهيم داد، در صورتي براي شما مناسب است که در عين آمادگي براي پذيرش ريسک و ايجاد رشد نسبي، اهميت بالايي براي محافظت از ارزش سرمايه قائل باشيد .

بلوک هاي ساخت وساز: سهام رشدي، درآمدي، دفاعي، دوره اي و سوداگرانه

سبدهاي گوناگوني که در بالا به آنها اشاره شد، مي توانند با در کنار هم قرار دادن محتاطانه ي سهام «رشدي» و «ارزشي» و هم چنين ترکيب سهام «دوره اي» و «دفاعي» و «سوداگرانه» به ريسک و پاداش هاي هدف خود دست يابند.

سهام رشدي

سهام رشدي، سهامي است که انتظار مي رود ارزش آن سريع تر از بقيه ي بازار سهام رشد کند و اين انتظار بر اساس عملکرد قبلي آن شکل مي گيرد. اين سهام شما را در معرض ريسک بيشتري قرار مي دهد، اما در نهايت پاداش هاي بيشتري ارائه خواهد کرد.

سهام درآمدي

سهام درآمدي يا ارزشي، سهامي است که نسبت به ساير شرکت هاي حاضر در بازار سهام، سود سهام بيشتري پرداخت مي کند.

سهام دفاعي

شرکت هاي دفاعي آنهايي هستند که محصولات و خدمات شان چه در دوران رشد اقتصادي و چه افول آن، همواره متقاضي دارند. اين شرکت ها شامل شرکت هاي داروسازي، صنايع همگاني (مثل برق، تلفن و …) و بسياري از شرکت هاي مواد غذايي و آشاميدني هستند. سرمايه گذاري در اين شرکت ها ايمن و باثبات محسوب مي شود.

سهام دوره اي

شرکت هاي ادواري آنهايي هستند که وقتي اقتصاد در حال رشد است، عملکرد بسيار خوبي دارند و وقتي در افول به سر مي برد، عملکرد بدي دارند. اين شرکت ها شامل بانک ها، خطوط هوايي و شرکت هاي ساختماني هستند. سرمايه گذاري در آنها پرريسک محسوب مي شود، اما وقتي شرايط بازار مناسب باشد، مي توانند رشد فوق العاده اي را به ارمغان بياورند.

سهام سوداگرانه

سهام سوداگرانه، از آنِ دسته اي از شرکت هاي جديدي است که آينده شان نامعلوم است، اما اگر همه چيز خوب پيش برود، مي توانند ارزش خوبي ايجاد کنند، درست مثل کسي که در جست جوي انرژي به چاه نفت برسد. اين شرکت ها جزءِ شرکت هاي بسيار پرريسک محسوب مي شوند.

تنوع

فارغ از اينکه در سبد رشدي سرمايه گذاري کنيد يا درآمدي و دفاعي، در هر صورت سرمايه گذاري تان هميشه بايد شامل سهامِ تعداد قابل توجهي از شرکت هاي متفاوت باشد، حداقل ۱۵ شرکت براي اين کار مناسب است.

سرمايه گذاري در طيف گسترده اي از سهامي که بخش هاي مختلف صنعتي را تحت پوشش قرار مي دهد، ريسک را در کل بازار پخش و به سبدتان کمک مي کند تا صرف نظر از شرايط بازار، رشد ثابتي داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.