حامی‌مالی
دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

نشانه های محافظه کاری بیش از اندازه در سرمایه گذاری

سرمایه گذار معمولا در بازار سهام به دنبال تحمل ریسکی معقول و به دست آوردن سود برابر یا بیشتر از تورم است. هیچ کس دلش نمی خواهد پی در پی در بازار سهام ضرر نماید و یا فقط سودهای جزئی بدست آورد بلکه به دنبال برقراری نوعی تعادل هستید.

اگر بیش از اندازه محافظه کار باشید می توانید آسیب زیادی به سرمایه خود بزنید به ویژه در زمانی که بازده سرمایه گذاری شما تناسبی با نرخ تورم نداشته باشد.در این مقاله به نشانه هایی می پردازیم که نشان می دهد آیا شما بیش از اندازه محافظه کارانه سرمایه گذاری نموده ایم یا خیر:

۱. بخش عمده ي سرمايه تان را به خريد اوراق قرضه اختصاص داده ايد

سقوط بازارهاي سهام امريکا در سال هاي ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ بسياري از سرمايه گذاران را از اين بازار فراري داد. بسياري از اين افراد که هم اکنون در آستانه ي بازنشستگي خود قرار دارند، براي سرمايه گذاري در سهام هنوز دچار ترس و دلهره هستند. بسياري از آنها مي گويند ترجيح مي دهند بازده کمتري داشته باشند که از امنيت و ثبات آن اطمينان بيشتري داشته باشند، تا اينکه همه ي سرمايه شان را در يک رکود اقتصادي ديگر از دست بدهند.
شکي وجود ندارد که همزمان با نزديک شدن به زمان بازنشستگي مالي، محافظت از اندوخته هاي مالي اهميت پيدا مي کند اما اينکه سرمايه تان را در حال افزايش ببينيد هم مهم است. به دليل اينکه پس از بازنشستگي دو دهه يا بيشتر زمان در پيش داريد، به عنوان يک سرمايه گذار بايد نرخ سودي را براي خود در نظر بگيريد که حداقل با نرخ تورم برابري کند و در عين حال اميدوار باشيد که از آن پيش خواهد افتاد. اگر نرخ سود شما خيلي کم باشد، ارزش پولتان افت مي کند، يعني ميزان کم تري سود در مقابل هزينه ي صورت گرفته عايد شما مي شود.
براي جلوگيري از اين اتفاق سرمايه گذار بايد مطمئن شود که پرتفوليو (سبد سرمايه گذاري) متنوعي را براي خود تدارک ديده است که هم از سهام و هم از اوراق قرضه در آن وجود دارد. اگر سبد سرمايه گذاري شما عمدتاً به اوراق قرضه اختصاص يافته نشانه ي واضحي است که بيش از اندازه محافظه کارانه عمل مي کنيد.

۲. ميزان سود شما با اهداف از پيش تعيين شده تان مطابق نيست

دليل اصلي شما براي سرمايه گذاري افزايش مقدار پول تان است. کساني که براي بازنشستگي مالي يا ساير اهداف، به سرمايه گذاري و پس انداز اقدام مي کنند، مي دانند که براي اينکه بتوانند به اهداف مالي خود دست پيدا کنند، تا چه ميزان به افزايش سرمايه شان نياز دارند. اما اگر پول شما با سرعت لازم رشد نمي کند يا سود حاصل نمي تواند پاسخگوي اهداف مالي شما باشد، مي تواند نشانگر محافظه کارانه بودن انتخاب هاي سرمايه گذاري شما باشد.
براي اينکه پول شما بتواند حداقل همگام با تورم رشد کند، بايد ميزاني از ريسک را بپذيريد. اين به آن معنا نيست که فقط بايد در سهام هاي با ريسک بالا سرمايه گذاري کنيد، بلکه به اين معناست که بايد به اندازه ي کافي در معرض بازار سهام قرار بگيريد تا بتوانيد مقدار مناسبي سود کسب کنيد. در غير اين صورت در زمان بازنشستگي با کسري بودجه مواجه مي شويد که شما را مجبور به کاهش دادن سطح کيفيت زندگي تان خواهد کرد.

۳. وقتي به اندازه اي پس انداز کرده ايد که مي توانيد بيش از اينها ريسک کنيد

انباشتن ميزان قابل ملاحظه اي از سرمايه، براي گذران زندگي در زمان بازنشستگي هدف بسياري از شاغلين است. برخي در اين راه بسيار موفق عمل مي کنند در حالي که برخي ديگر براي پس اندازِ مقدار کمي پول هم به مشکل برمي خورند. اگر در دسته ي اول قرار داريد و نزديک بازنشستگي هستيد، احتمال دارد در دسته ي محافظه کاران و در حالت ايمن نگه داشتنِ خود از ريسک قرار داشته باشيد. اين يعني سرمايه گذاري شما بيشتر به سمت موارد ايمن تر مانند اوراق قرضه و گواهي سپرده متمايل شده است. اما اگر همين حالا براي بازنشتگي به قدر کافي پول در صندوق ذخيره داريد ديگر بيش از اندازه محافظه کار بودن بهترين انتخاب شما نخواهد بود.
بعد از همه ي اين حرف ها، اگر به قدر کافي پول پس انداز کرده ايد پس مي توانيد از عهده ي اندکي ريسک بيشتر برآييد. اگر از لحاظ پس انداز کردن خود را در موقعيت خوبي مي بينيد، و در عين حال ميزان زيادي از سرمايه تان را به اوراق قرضه اختصاص داده ايد، اين نشان مي دهد که به ريسک بيشتري در زندگي تان احتياج داريد.

۴. تا بازنشستگي سال هاي زيادي در پيش داريد

پس انداز و محافظت از سرمايه دو موردي هستند که ورد زبان افرادي ست که به بازنشستگي نزديک اند. اما اگر جوان هستيد و سال هاي زيادي قرار است به عنوان نيروي کار فعاليت کنيد، در اين صورت محافظه کار بودن ممکن است آسيب زيادي به سرمايه ي شما در بلندمدت برساند که به دليل اثر تجمعي پيش مي آيد. هر چه مدت زمان بيش تري پول خود را در بازار سهام سرمايه گذاري کنيد بيش تر رشد خواهد کرد.
اما اگر براي مثال در دهه ي سوم زندگي خود هستيد و رويکردي محافظه کارانه به سرمايه گذاري داريد شاهد رشد سرمايه ي خود با نرخ مناسبي نخواهيد بود.

به علاوه شما سبد سرمايه تان را در معرض افت ارزش قرار مي دهيد، که به معناي کاهش قدرت خريد پول شما در گذر زمان است. اگر تازه وارد بازار کار شده ايد يا زمان زيادي تا بازنشستگي فرصت داريد و متوجه شديد که سبد سرمايه گذاري شما پر از سرمايه گذاري هايي با ريسک کم و ايمني بالاست، زمان آن رسيده که اهداف، زمان پيش ِ رو و تحمل ريسک عاقلانه را مد نظر قرار دهيد. طبيعي است که بخواهيد از سرمايه تان محافظت کنيد اما تاريخ نشان داده است که بعد از هر افت در بازار سهام، سهم ها ضررِ به وجود آمده و حتي مقداري بيش از آن را جبران مي کنند.

به دليل نقش زمان در اين فرآيند است که کارکنان جوان تر مي توانند ريسک بيشتري را به نسبت همتايان مسن تر خود تحمل کنند.

در آخر اينکه

سرمايه گذاري نيازمند برقراري تعادل بين تلاش براي افزايش سرمايه به همراه تحمل ريسک بيشتر و محافظت از سرمايه فعلي با تحمل ريسک هاي منطقي تر است.

درست است که محافظه کارانه عمل کردن، خصوصا زماني که بازار در نوسان باشد، منطقي تر به نظرمي رسد، اما بيش از اندازه محافظه کار بودن مي تواند عواقبي مانند کاهش ارزش پول به نسبت تورم يا کسري قابل توجه در زمان بازنشستگي را به همراه بياورد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.