حامی‌مالی
دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

چگونه NFT با کارمزد پایین بسازیم؟

دنیای توکن‌های NFT یک دنیای جذاب و پول‌ساز است. کاربران زیادی علاقه دارند که در این حوزه فعالیت کنند، توکن‌های NFT را بخرند و سرمایه‌گذاری کنند یا حتی خودشان توکن NFT بسازند و آن را به فروش برسانند. اما همه این افراد با چالش بزرگی به عنوان کارمزد اتریوم روبه‌رو هستند.

گس شبکه اتریوم بسیار بالا است و برای افراد بسیاری انجام تراکنش در این شبکه مقرون‌به‌صرفه نیست. متأسفانه، این مشکل برای متخصصان NFT در سراسر جهان دردسرساز شده است و مردم به دنبال راه‌حلی برای ساخت NFT با کارمزد پایین هستند. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا نگاهی اجمالی به «کارمزد گس» داشته باشیم و بررسی کنیم که چگونه می‌توان به ساخت NFT با کارمزد کم پرداخت.

هزینه گس چیست؟

در حوزه ارزهای دیجیتال، کارمزد تراکنش‌هایی که کاربران برای بستن قراردادهای هوشمند خود در بلاکچین می‌پردازند، به عنوان «کارمزد گس» شناخته می‌شود. مقدار کارمزد با توجه به نرخ تقاضای آن ارز دیجیتال خاص در بازار تغییر می‌کند. علاوه بر میزان تقاضا، وابسته به اینکه شما برای ساخت NFT خود چقدر عجله دارید، باید به بازارهای NFT و شبکه‌های رمزارزی کارمزد بیشتری بپردازید. برای ساخت NFT با کارمزد پایین باید با این مفهوم کاملاً آشنا باشید.

چرا هزینه‌های گس اتریوم اینقدر زیاد است؟

همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم، هر چه تقاضا و محبوبیت یک شبکه بیشتر باشد، هزینه گس نیز بیشتر می‌شود. اتریوم یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های بلاکچین است که مردم برای ایجاد NFT و تراکنش‌های ارز دیجیتال از آن استفاده می‌کنند. نمودار ارائه‌شده در زیر نشان می‌دهد که هزینه‌های گس اتریوم در طول ۳ سال چگونه نوسان داشته است.

اکنون که می‌دانید هزینه گس چیست، احتمالاً به این فکر می‌کنید که آیا راهی برای ساخت NFT با کارمزد کم وجود دارد یا نه!

برای آگاهی از نکات و ترفندهای مختلف کاهش هزینه گس، پیشنهادات ارائه‌شده در زیر را دنبال کنید:

صبور باشید
اولین نکته برای ساخت NFT با کارمزد پایین این است که باید بدانید هزینه گس به شدت به شلوغی شبکه بستگی دارد. هر چه تعداد افرادی که بخواهند تراکنش‌هایشان پردازش شود بیشتر باشد، شبکه بلاک چین باید سریع‌تر کار کند. بنابراین، زمان‌های شلوغ برابر با هزینه‌های بالای تراکنش است. دقیقاً به همین دلیل است که هزینه‌های گس اتریوم سر به فلک کشیده؛ زیرا امروزه همه می‌خواهند NFT‌های آنها از طریق بلاکچین اتریوم ساخته شود. بنابراین اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که برای ساخت NFT خود صبور باشید.

تغییر دادن کارمزد تراکنش
بدیهی است که همیشه نمی‌توان صبر کرد؛ زیرا ممکن است تا زمان ساخت NFT شما قیمت‌ها بالا ‌برود. در چنین مواردی، شما مجبورید هزینه‌های گس را برای ساخت سریع‌تر بپردازید، اما همچنان می‌توانید با تغییراتی در تنظیمات نرم‌افزار خود، اندکی در هزینه تراکنش صرفه‌جویی کنید.

در اینجا، منظور ما از «نرم افزار» بازاری است که می‌خواهید NFT شما در آن لیست شود. واقعاً مهم نیست که برای ساخت NFT با کارمزد پایین کدام پلتفرم یا بازار را انتخاب می‌کنید؛ زیرا همه آنها کم و بیش یکسان کار می‌کنند.

قبل از ساخت آیتم یا NFT خود، باید

کیف پول متامسک خود را باز کنید.
به Account و سپس Settings بروید.
روی تب Advanced کلیک کنید.
کنترل‌های گس پیشرفته و تراکنش سفارشی‌شده را روی ON تنظیم کنید.
پس از انجام تمام مراحل بالا، روی Create Item کلیک کنید. در فاصله بارگذاری فایل، تب متامسک باید دوباره ظاهر شود. هنگامی که ظاهر شد، شما باید

روی دکمه Edit در بالای بخش هزینه گس خود کلیک کنید.
از میان گزینه‌های Slow ،Average و Fast با توجه به اولویت خود یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید. روند کندتر به کمترین هزینه گس نیاز دارد و اگر بخواهید تراکنش شما سریع‌تر انجام شود، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.
همچنین می‌توانید مقدار کارمزد گس خود را به صورت دستی وارد کنید، اما اگر آن را بسیار پایین تنظیم کنید ممکن است منجر به شکست تراکنش شما شود، زیرا ماینرها به ندرت تراکنش‌های با گس پائین را پردازش می‌کنند.

توصیه ما این است که فقط کمی صبر داشته باشید و تا پایان پردازش تراکنش صبور باشید. ممکن است فرآیند ساخت NFT با کارمزد پایین کمی طولانی شود و تحمل آن سخت باشد، اما این تنها راهی است که می‌توانید NFT‌های خود را با پرداخت هزینه‌های پایین گس تولید کنید.

یکی از حوزه‌های پرسود در ارزهای دیجیتال حوزه توکن‌های NFT است. بسیاری از هنرمندان دیجیتالی علاقه دارند که آثار هنری خود را به توکن‌های NFT تبدیل کنند و در پلتفرم‌های بازاری مخصوص مثل بازار Opensea این توکن‌ها را به فروش برسانند (در این لینک می توانید این بازار را مشاهده کنید). اکثر پلتفرم‌های فروش توکن‌های NFT بر بستر بلاکچین اتریوم هستند. هزینه انجام تراکنش بر بستر بلاکچین اتریوم خیلی بالا است و همین امر باعث شده که سازندگان توکن‌های NFT دچار مشکل شوند. کاربران به دنبال راهی برای کم کردن هزینه تراکنش هستند. همان‌طور که در این مقاله توضیح دادیم شما باید برای انجام تراکنش صبور باشید؛ زیرا هنگام شلوغی شبکه کارمزد تراکنش‌ها هم افزایش پیدا می‌کند. اگر شما عجله داشته باشید، مجبورید کارمزد بیشتری پرداخت کنید.

شما می‌توانید در تنظیمات بازاری که در آن معامله می‌کنید مقدار کارمزد تراکنش خود را تنظیم کنید. اگر برای لیست شدن NFT خود در بازار عجله داشته باشید، باید کارمزد بالاتری انتخاب کنید تا توکن NFT شما سریع‌تر در بازار لیست شود؛ اما اگر عجله نداشته باشید، می‌توانید تنظیمات را روی کارمزد پایین قرار دهید و با کارمزد کم توکن NFT خود را لیست کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.