حامی‌مالی
دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

۲۰ درصد تسهیلات بانکی در قالب تامین مالی زنجیره‌ای

معاون وزیر صمت با اشاره به اینکه پرداخت ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب تامین مالی زنجیره‌ای تولید از بهمن پارسال در بخش صنعت انجام شده است، گفت: براساس مصوبه دولت امسال باید ۲۰ درصد از کل تسهیلات در قالب سرمایه در گردش پرداخت شود.

به گزارش حامی مالی به نقل از بازار سرمایه، مهدی نیازی در مراسم رونمایی از نقشه راه تامین مالی زنجیره ای در بخش کشاورزی‌ با بیان اینکه اجرای الگوی کشت قراردادی و تامین مالی زنجیره‌ای تولید موجب اثربخشی اعطای تسهیلات بانکی خواهد شد، اظهار داشت: قبل از اجرای الگوی کشن در حوزه صنعت اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) اجرایی شد اما از سال گذشته و پس از ابلاغ چند مصوبه از سوی دولت وزارت صمت باتوجه به نیاز شدید بنگاه‌ها به تامین مالی در این حوزه ورود کرد.

وی افزود: در همین راستا با ۱۲ بانک تفاهم‌نامه همکاری امضا شد و امسال هم با ۵ بانک دیگر تفاهم‌نامه تامین مالی زنجیره‌ای تولید امضا می‌شود. براساس این تفاهم‌نامه و مقررات مرتبط با آن تامین مالی مبتنی بر فاکتور الکترونیک که زیرساخت‌های آن در سامانه جامع تجارت فراهم شده است، انجام می‌شود.

معاون هماهنگی و امور کسب و کار وزیر صمت، تصریح کرد: هم‌اکنون زمینه‌های لازم برای ورود بانک‌ها به این حوزه فراهم شده است و مصوبه ستاد اقتصادی دولت برای همه بانک‌ها لازم‌الاجراست. این ۱۲ بانک که تفاهم‌نامه تامین مالی زنجیره‌ای تولید را امضا کرده‌اند باید در قالب سامانه‌ها فعالیت کنند و باید تغییراتی در برخی سامانه‌های مرتبط با بانک مرکزی انجام شود و باتوجه به مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت باید تا سه ماه آینده این اصلاحات انجام شود.

وی گفت: به بانک مرکزی پیشنهاد کردیم برای بانک‌هایی که در قالب نظام تامین مالی زنجیره‌ای فعالیت می‌کنند، مشوق‌هایی درنظر گرفته شود تا انگیزه‌ای برای همکاری بانک‌ها باشد. تغییراتی ساختار وزارتخانه برای پیشبرد تامین مالی زنجیره انجام شده است.

نیازی با اشاره به افزایش استقبال فعالان اقتصادی از تامین مالی زنجیره‌ای، اظهارداشت: تا الان ۷ هزار فاکتور به ارزش ۱۱ هزار میلیارد تومان در سامانه قرار گرفته و استعلام شده است؛ تا الان با تلاش بانک‌ها و با حمایت جدی بانک مرکزی برای زنجیره‌های حوزه صنعت حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تامین مالی را سازماندهی کرده‌ایم که شبکه بانکی در این ساختار پرداخت تسهیلات را انجام داد.

وی با اشاره به مصوبه دولت برای افزایش سهم تامین مالی زنجیره‌ای تولید به ۲۰ درصد کل تسهیلات اعطایی در سال جاری، گفت: مقرر شده است که امسال ۷۰ درصد تسهیلات سرمایه‌در گردش براساس فاکتور الکترونیک پرداخت شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.