A place where you need to follow for what happening in world cup

۷۱ نشانه از عدم مدیریت صحیح پولتان در زندگی

0 169

 گذر زمان و کسب مهارت های بیشتر به وضوح در رشته ها، حرفه ها و کارهای متعدد مردم قابل مشاهده است، اما اکثر مردم در مدیریت مالی خود و پولشان ضعیف عمل می کنند.

این دلیلی است بر وجود ورشکستگی های شخصی فراوان، بحران های مالی، بدهی های پرداخت نشده در مسیر زندگی اشخاص.

ما در این مطلب ۷۱ نشانه ای را مطرح می کنیم که نشان می دهد شما در مدیریت پولتان ضعیف عمل کرده اید:

۱. خیلی راحت اجازه می دهید عقاید سیاسی بر سرمایه گذاری های تان تأثیر بگذارند، بدون اینکه متوجه باشید بازار سرمایه اهمیتی نمی دهد که شما به چه کسی رأی می دهید یا به کدام شبکه ی خبری بیشتر اعتماد دارید.

۲. به نظر تان «بلندمدت» یعنی از حالا تا وقتی قیمت ها در بازار بورس رَوند نزولی پیدا کنند.

۳. شما از «اثر دانینگ-کروگر» رنج می برید (نوعی سوگیری شناختی در افراد غیرحرفه ای که از توهم برتری رنج می برند و به اشتباه، توانایی شان را خیلی بیشتر از اندازه ی واقعی ارزیابی می کنند.) و حتی دانش مالیِ پایه تان به حدی ضعیف است که متوجه نیستید دارید اشتباه می کنید.

نداشتن شناخت کافی از مفاهیمی مانند بهره ی مرکب و تورم، باعث می شود افراد تصور کنند تصمیمات مالی درستی می گیرند، در صورتی که در واقعیت، خودشان باعث شکست شان می شوند.

۴. با هر یک ریالی که بیشتر درآمد کسب می کنید، انتظار دارید پول تان دو ریال بیشتر شود.

۵. پول های زیادی برای چیزهای مادی خرج می کنید تا بر دیگران تأثیر بگذارید، درحالی که نمی دانید مردم اهمیتی نمی دهند که جنس کیف پول تان چیست یا اگزوز و موتور ماشین تان چه صدای گوش خراشی دارد.

۶. درباره ی مسائلی که خیلی کم از آنها سررشته دارید، بسیار مطمئن هستید، خصوصا در مورد سیاست های پولی.

۷. هیچ وقت توانایی شناخت حرکت بعدی بازار را نداشته اید، اما باز هم سعی دارید حرکت بعدی بازار را پیش بینی کنید.

۸. از مشکلات مالی افراد دیگر درس عبرت نمی گیرید و در نتیجه هر وقت که نوبت به تصمیمات مالی می رسد، درجا می زنید.

۹. فکر می کنید جوان و شکست ناپذیر هستید و نیازی به بیمه ی سلامت ندارید. پیاده روهای یخ زده، ماشین هایی که با سرعت حرکت می کنند و سلول هایی که به سرعت تقسیم می شوند، خلاف این را ثابت می کنند.

۱۰. وقتی در تلویزیون می شنوید که دولت با کسری بودجه مواجه شده، ناراحت می شوید. اما تماشای این خبر در تلویزیونی که قسطی و خانه ای که با وام خریده اید، برای تان اهمیتی ندارد.

۱۱. وام های کلان می گیرید تا در رشته ی دانشگاهی ای که هیچ علاقه ای به آن ندارید و بازار کار خوبی هم ندارد، مدرک بگیرید و در جوانی زیر بار قرض می ٰروید.

۱۲. جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید ۲ میلیون تومان در عرض ۳۰ روز برای یک امر ضروری فراهم کنید، در حالی که جزو آن دسته از افرادی هم هستید که باید بتوانند ظرف ۳۰ روز ۲ میلیون تومان برای موارد اضطراری که ممکن است در زندگی هر کسی پیش بیاید، جور کنند.

۱۳. سنگین ترین هزینه ای که در زندگی پرداخت می کنید، سود و بهره ی وام است. بیشتر از پولی که خرجِ غذا، ماشین، تعطیلات، تحصیل، لباس، شام خوردنِ بیرون و سرگرمی های مختلف می کنید، صَرف پرداخت سود برای وام ها می کنید. چون به اندازه ی کافی پس انداز ندارید، اما دوست دارید به سبکی زندگی کنید که خرج تان از دخل تان بیشتر شود و در نتیجه مجبور به وام یا قرض گرفتن می شوید.

۱۴. تصور می کنید که متوسط سازی هزینه ی دلاری کسل کننده است، بدون اینکه بدانید هدف از سرمایه گذاری رسیدن به سود و بازگشت سرمایه است و نه رفع کسالت.

۱۵. شغلی پر استرس دارید تا به اندازه ای پول در بیاورید که یک زندگی بدون استرس داشته باشید. آیا این به نظرتان خنده دار نیست؟

۱۶. بدبین هستید و نمی دانید که افراد خیلی زیادی در این دنیا، وقتی صبح از خواب بیدار می شوند، سعی در بهبود اوضاع دارند نه اینکه دائما به این فکر کنند که همه چیز فاجعه بار است.

۱۷. سعی می کنید از همسایه تان عقب نمانید، در حالی که نمی دانید آقای همسایه در قرض فرو رفته و تا آخر عمرش باید کار کند.

۱۸. فکر می کنید ۵۰۰ میلیون تومان پول زیادی است، در حالی که این مقدار، پولی است که اکثر مردم برای داشتن یک بازنشستگی راحت به آن نیاز دارند.

۱۹. تمامی موفقیت های مالی تان را به مهارت و دانش تان نسبت می دهید و همه ی شکست های مالی را به بدشانسی.

۲۰. به جای اینکه اشتباهات تان را بپذیرید و از آنها درس عبرت بگیرید، آنها را نادیده گرفته، فراموش شان می کنید یا برای شان بهانه تراشی می کنید و آنها را به گردن دیگران می اندازید.

۲۱. به بازگشت پولی که برای خرید سهام پرداخته اید، دل خوش کرده اید، در حالی که نمی دانید بازار اهمیتی نمی دهد که نظر شما درباره ی قیمت منصفانه چیست.

۲۲. تعبیرتان از تاریخ، از ۵ سال فراتر نمی رود. بنابراین، تصور می کنید که اسنادی مانند اوراق قرضه مطمئن هستند، هر رکود اقتصادی به بدی رکود سال گذشته است و نرخ بیکاری که وجود دارد، عادی است.

۲۳. از یک خانواده ی کم درآمد یا با درآمد متوسط آمده اید، دانشگاه دولتی قبول نشده اید و فکر می کنید پرداخت هزینه های زیاد برای دانشگاه منطقی است.

۲۴. در دبیرستان شاگرد اول بودید و در دانشگاه خوبی پذیرفته شده اید و حالا فکر می کنید، در زمنیه ی مسائل مالی هم نابغه هستید، بدون اینکه متوجه باشید مهم ترین مهارتی که در مسائل مالی وجود دارد این است که بر احساسات تان مسلط باشید، نه بر فورمول های ریاضی و اقتصادی.

۲۵. ادعا می کنید زمانی که دیگران محتاط و ترسو هستند، شما حریص و جسورید، اما وقتی بازار ۲ درصد افت می کند، افسرده و پریشان می شوید.

۲۶. سرمایه گذاران اسطوره ای را که تنها مهارت شان تبلیغ در مورد خودشان است، می پرستید. در حالی که خیلی از این اسطوره ها نقشی در بازار سرمایه نداشته اند.

۲۷. اجازه می دهید که سوگیری های جانبدارانه ذهن تان را کنترل کنند و در نتیجه اطلاعات خود را از منابعی به دست می آورید که با عقایدتان هماهنگ هستند.

۲۸. فکر می کنید هنوز برای پس اندازِ بازنشستگی خیلی جوان هستید، در حالی که هر روزی که می گذرد باعث می شود تأثیر نرخ بهره ی مرکب کمتر شود و امکان پس انداز پول بیشتر را از دست بدهید.

۲۹. برای خرید بهترین ماشین لباس شویی یک ماه تمام تحقیق می کنید ولی با راهنمایی فردی که نمی شناسید و نباید به او اعتماد کنید، سهام یک شرکت بی اهمیت و کوچک را بدون معطلی می خرید.

۳۰. برای ۵۰ سال آینده سرمایه گذاری می کنید ولی زمانی که بازار یک روزِ بد را سپری می کند، دچار استرس می شوید.

۳۱. تصور می کنید خیلی کار مهمی انجام داده اید که برای سه ماه آینده پس انداز کرده اید، در صورتی که متوسط مدت بیکاری این روزها بیشتر از ۹ ماه است.

۳۲. با نوسانات بازار، دائما سهام تان را چِک می کنید.

۳۳. ملاک تان برای سرمایه گذاری اطلاعات گذشته است، در حالی که باید در زمینه هایی سرمایه گذاری کنید که الف) آنها را خوب بشناسید، ب) مزیت رقابتی داشته باشند، پ) با اهداف تان هماهنگ باشند، ت) به خوبی فروش بروند.

۳۴. سعی می کنید مسئله ای به پیچیدگی اقتصاد جهانی را خلاصه کرده و با کلمات زیبا و شیک توضیحش دهید.

۳۵. نمی دانید که جمله ی «هیچ اقدامی نکن»، قدرتمند ترین جمله در سرمایه گذاری است.

۳۶. معاملات مالی و خرید اوراق و سهام را با آدم هایی انجام می دهید که از نظر تجربه و دانش، کلاس کاری و جایگاهی در اقتصاد و بازار بورس ندارند و شبیه افرادی هستند که سر چهار راه می ایستند و دلار می فروشند. این کار معمولا عاقبت خوشی ندارد.

۳۷. از رشد ۳۰ درصدیِ سرمایه در سال گذشته احساس غرور می کنید، در حالی که نمی دانید شما در این موضوع هیچ دخالتی نداشته اید.

۳۸. ۱۲ ساعت در روز به تماشای بازار بورس از شبکه های تلویزیونی می نشینید و هیچ کاری به جز انتظار انجام نمی دهید.

۳۹. برای سلامتی خود پیش دکتر می روید، برای پرداخت مالیات ها با یک حسابدار مشورت می کنید، وکیل استخدام می کنید تا به مسائل مالی تان رسیدگی کند، برای درست کردن دندان تان از دندانپزشک کمک می گیرید، از یک معمار می خواهید خانه تان را بسازد، یک مربی برای بدن سازی استخدام می کنید، اما زمانی که نوبت به سرمایه گذاری های پیچیده می رسد، خودتان به تنهایی اقدام می کنید.

۴۰. عاقبت اندیشی های سوگیرانه، فریب تان می دهد و تصور می کنید آخرین بحران مالی را پیش بینی کرده بودید. از آن بدتر اینکه این فریب تا جایی پیش می رود که می خواهید وضعیت آینده ی بازار مالی را هم پیش بینی کنید.

۴۱. تصور می کنید خبرهای اقتصادی به این دلیل چاپ می شوند که حاوی اطلاعات مفیدی هستند، در حالی که دلیل اصلی چاپ شدن آنها این است که ناشر می داند مردم به خواندن آنها علاقه دارند.

۴۲. فراموش می کنید که مهمترین دارایی یک سرمایه گذار، زمان است. یک فرد ۲۰ ساله سرمایه ای دارد که «وارن بافِت» (سرمایه دار بزرگ آمریکایی) با سن و سالی که دارد، حتی خوابش را هم نمی بیند.

۴۳. نمی دانید کسانی که در رسانه ها توصیه های مالی می کنند، شما و موقعیت و توانایی های تان را نمی شناسند و فقط برای اینکه شناخته شوند این توصیه ها را ارائه می دهند.

۴۴. یک برنامه ی مالی دارید بدون اینکه به این توجه کنید که زندگی هیچ اهمیتی برای برنامه ی شما قائل نیست و گاهی اتفاقاتی رخ می دهند که از کنترل تان خارج هستند.

۴۵. شروع به پس انداز مقدار کمی پول در ماه کرده اید. عالی است! از هیچی بهتر است. من خیلی از افراد را دیده ام که به پس انداز شان افتخار می کنند، در حالی که در واقعیت این پس اندازها در مقابل پولی که بعد از بازنشستگی به آن نیاز دارند، هیچ است. یک جمله ی معروف می گوید «هر ماه مبلغ کمی پس انداز کن و آخر سال ببین که باز هم چقدر کم پول داری!» اگر فکر می کنید پس انداز کردنِ بیشتر از ۳۰ درصد از درآمد ماهانه تان دیوانگی است، یک بار دیگر حساب و کتاب کنید تا متوجه شوید این مبلغ خیلی به مقدار پولی که برای بعد از بازنشستگی به آن نیاز دارید، نزدیک است.

۴۶. فکر می کنید با درآمد ماهانه ۳ میلیون تومان نمی شود زندگی کرد، در حالی که نمی دانید حتی با لحاظ کردن مفهوم برابری قدرت خرید، باز هم درصد بسیار بالایی از مردم دنیا با کمتر از اینها زندگی می کنند.

۴۷. فکر می کنید زندگی متوسط یعنی داشتن یک خانه ی ۳۰۰ متری با سه سرویس بهداشتی، تحصیل در دانشگاه های غیردولتی، سفر های سالانه ی خارج از کشور و داشتن کلاس های خصوصی یوگا در اتاق نشیمن خانه تان.

۴۸. فراموش می کنید که شانس در خیلی از سرمایه گذاری ها نقش اساسی بازی می کند (احتمالا یکی از همان سرمایه گذارانی که می پرستید نیز در جایی از زندگی اش شانس بزرگی آورده است).

۴۹. به سوگیریِ عقیده ای (belief bias) مبتلا هستید. یعنی تمایل دارید یک ایده را فقط به این دلیل قبول یا رد کنید که با عقایدی که از قبل درون تان شکل گرفته اند، هماهنگ است و در نتیجه حقایق را نادیده می گیرید.

۵۰. عاشق پول هستید، اما حوصله ی آموختن دانش مسائل مالی را ندارید چون فکر می کنید پیچیده است. به نظرتان این مضحک نیست؟

۵۱. فکر می کنید بازار بورس به دلیل داشتن نوسانات زیاد، ریسک پذیر است، در حالی که نمی دانید عاملی که ریسک بیشتری برای تان خواهد داشت، استفاده نکردن از سرمایه تان است و نه نوسانات بازار.

۵۲. هیچ وقت به کشورهای فقیر دنیا سفر نکرده اید تا متوجه شوید دنیا اهمیتی به عقاید شما درباره ی عدالت، انصاف و نیاز واقعیِ مالی نمی دهد.

۵۳. برای مسائل پوچ و بی ارزش ولخرجی می کنید، چون تصور می کنید در چشم مردم تبدیل به فرد جالبی می شوید، درحالی که این باعث می شود فردی خوش گذران و ناوارد به نظر برسید. (این رفتار معمولا از جوانانی که ناگهان پول دار می شوند، سر می زند.)

۵۴. نمی توانید درک کنید که ۱۰ درصد بهره در طول ۲۰ سال بیشتر از ۲۰ درصد بهره در ۱۰ سال است. برای جمع آوری ثروت، زمان مهم ترین عامل است و یکی از معدود متغیرهایی است که می توانید روی آن کنترل داشته باشید.

۵۵. هزاران نشانه و مدرک ثابت کرده اند زمانی که نیازهای اولیه تان برآرده شد، مقدار خوشبختی ای که از به دست آوردن هر یک ریال اضافه کسب می کنید، کمتر و کمتر می شود. این باعث می شود بقیه ی عمرتان را صرف جمع آوری ثروت کنید، به این امید که برای تان خوشبختی به ارمغان بیاورد، اما در عمل این اتفاق نمی افتد.

۵۶. فکر می کنید منطقی است که ۲ درصد از درآمد خود را به مشاوران مالی بدهید، اما با این کار در اصل، سود بلندمدت تان کاهش پیدا می کند.

۵۷. تصور می کنید بازار بورس فقط جایی است که ارقام بالا و پایین می شوند و نمی دانید این ارقام به کسب و کارها و دارایی های واقعی مربوط می شوند.

۵۸. تصور می کنید با اجاره نشینی پول تان را دور می ریزید ولی این کار برای خیلی از افراد هوشمندانه ترین تصمیم مالی است که در عمرشان گرفته اند.

۵۹. تصمیمات سرمایه گذاری تان به شرایط خوب یا بد اقتصادی وابسته هستند، در حالی که این دو، ارتباط چندانی با هم ندارند.

۶۰. وقتی برای بازنشستگی پس انداز می کنید به این توجه نمی کنید که شاید امید به زندگی در شما ۹۰ سال باشد و اگر در ۶۵ سالگی بازنشسته شوید باید یک سومِ باقی مانده از زندگی تان را با پس اندازی که دارید سپری کنید.

۶۱. نمی توانید تفریحات رایگان مثل پیاده روی، کوه پیمایی، دوچرخه سواری و کتاب خواندن داشته باشید. در حالی که داشتن سرگرمی های رایگان یا ارزان یک دارایی مهم در ترازنامه ی شخصی شما است.

۶۲. به سختی کار می کنید و پولی درمی آورید که وقت خرج کردن یا برنامه ریزی برای آن را ندارید. این درست شبیه زمانی است که تجهیزات ورزشی گران قیمت می خرید ولی وقتی برای ورزش ندارید.

۶۳. تاریخ را نادیده می گیرید و بر پایه ی تجربیات محدود خودتان عمل می کنید.

۶۴. در ۱۸ سالگی وارد دانشگاه شدید، نه به خاطر علاقه به تحصیل بلکه فقط برای اینکه از دیگران عقب نمانید و احتمالا این کار یکی از پر هزینه ترین کارهایی خواهد شد که در زندگی تان انجام داده اید.

۶۵. فکر می کنید ثبات عقیده داشتن در مورد بازار های مالی، بورس و اقتصاد، کاری هوشمندانه است، در حالی که این مسائل مدام در حال تغییر هستند ولی ذهن شما در همان عقاید کهنه دست وپا می زند.

۶۶. به تفاوت دیدگاهی که افراد سالمند و باتجربه و جوانان به پول دارند، دقت نمی کنید.

۶۷. از آن دسته افرادی هستید که اگر به شما بگویم که بزرگترین خبری که مردم در سال های آینده راجع به آن صحبت می کنند، خبری است که امروز کسی آن را جدی نمی گیرد و خبرهای داغ امروزی در دهه های آینده بی معنی هستند، باور نمی کنید.

۶۸. این موضوع را دست کم می گیرید که خیلی از شرکت ها، یک شَبه از سودهای کلان به ورشکستگی رسیدند.

۶۹. متوجه نیستید که با گفتن جمله ی «می خواهم میلیاردر شوم.» منظورتان این است که می خواهم میلیاردها تومان خرج کنم، این کار در واقع متضاد میلیاردر بودن است.

۷۰. نمی دانید که مدل کسب و کار خیلی از شرکت های مالی بر پایه ی ترس، احساسات و کمبود دانش و اطلاعات مشتریان شان شکل گرفته است.

۷۱. شما با خواندن تمامی موارد بالا سر تکان دادید، بدون اینکه متوجه شوید در همه ی موارد خطابم با شما بود. این در مورد خودم هم صدق می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.